انتخاب دستکش ایمنی

انتخاب دستکش ایمنی

نحوه انتخاب دستکش ایمنی مناسب

انتخاب دستکش ایمنی : یکی از اعضایی که هر روز با آن کار می کنیم و می توانیم بگوییم که فعالیت های روزانه خود را به واسطه آن  خیلی راحت انجام می دهیم دستان مان است.

دست و انگشتان فعالیت هایی که شاید برایمان خیلی ساده به نظر برسد را انجام می دهند اما در عین حال مهم هستند.

زمانی که یک اتفاق کوچک برای دستان مان بیفتد و آسیب ببیند متوجه اهمیت و ضرورت آن در فعالیت های روزمره خود می شویم.

در بسیاری از مشاغل که که دست ها و انگشتان با خطر زیادی رو به رو هستند حتما باید نکات ایمنی را رعایت کنیم. به منظور حفاظت از دست ها و انگشتان دستکش هایی طراحی شده اند که با توجه به موقعیت کاری خود می توانیم انتخاب کنیم.

از دستکش ها در صنعت کشاورزی، نجاری، جوشکاری، کارخانه ها، انبارها و… استفاده بسیار می شود. در برخی از شرکت ها و کارخانه ها که مواد اولیه و متریال حساسی را تولید می کنند الزامی است که از دستکش ایمنی (safety gloves استفاده کنند .

اما نمیشود که همه افراد که درهر صنعتی کار می کنند همه از یک نوع دستکش ایمنی و از یک جنس استفاده کنند. درواقع دستکشی که در کشاورزی از آن استفاده میشود با دستکشی که در کارخانه تولیدکننده مواد شوینده استفاده میشود بسیار متفاوت است.

دلیل آن هم مشخص است که  دستکش  ایمنی باید متناسب با مواد اولیه و متریال که سروکار دارد ساخته شود و در مقابل آن مواد اولیه باید مقاوم باشند تا تحلیل نرفته و به فرد آسیب نرسانند

ملاحضات فیزیکی دستکش ایمنی

دستکش ایمنی باید در مقابل مواد و فعالیتی که انجام میدهد مقاوم باشد و تحلیل نرود. به همین دلیل در ساخت و طراحی دستکش باید حساسیت به خرج داد.

به طور مثال فردی که برق کار است و بیشترفعالیت خود را با دست انجام میدهد و باید دستکش مناسبی داسته باشد تا برق را از خود عبور ندهد و قابل اشتعال نباشد.

برخی افراد بر این باورند که استفاده از دستکش باعث میشود که چابکی و سرعت خود را در هنگام کار از دست بدهند ولی از طرفی هم نمیشود که بدون دستکش فعالیت خطرناک را انجام داد.

پس دستکش باید به گونه ایی طراحی و تولید شود علاوه بر اینکه به فرد کمک کنند و حفاظت دستش را تامین کنند نباید مانع از کاهش سرعت عملکرد فرد در هنگام کار بشوند.

برخی افراد هستند که پوست دست شان به بعضی از دستکش ها حساسیت نشانه داده و حتی مشکلات تنفسی هم برای افراد ایجاد کند. 

ملاحضات فیزیکی دستکش ایمنی عبارت اند از:

آشنایی با علائم اختصاری انواع دستکش ایمنی

بر روی دستکش های ایمنی یک سری از علائم اختصاری وجود دارد که نکات مهمی از دستکش ایمنی را در اختیار کاربر قرار میدهد و به افراد در تصمیم گیری در انتخاب دستکش ایمنی کمک شایانی می کند.

به منظور آشنایی با علائم اختصاری انواع دستکش ایمنی باید مطالعاتی را انجام داد تا بهترین و مناسب ترین دستکش ایمنی را انتخاب کنیم.

آشنایی با علائم اختصاری انواع دستکش ایمنی :

نشان دهنده‌ی تست شیمیایی انجام شده بر روی محصول

نشان دهنده‌ی تست تحمل محصول در برابر سرما

نشان دهنده‌ی تست محصول در برابر عوامل میکروبی

نشان دهنده‌ی تست محصول در مقابل ضربات فیزیکی و مکانیکی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.

مقاومت محصول در برابر رادیو اکتیو

نشان دهنده‌ی تست دوام در برابر برش

مقاومت محصول در برابر جریان برق

اگر قصد خرید دستکش ایمنی را دارید اما دقیقا نمی دانید که باید چه نوع دستکشی با چه ویژگی هایی خریداری کنید میتوانید با بررسی شغل و مواد لولیه و متریالی که به آنها دسترسی دارید و مطالعه و تطبیق این علائم بهترین و مناسب ترین  دستکش را انتخاب کنید.

عوامل موثر بر عملکرد دستکش های محافظ

برای افرادی که مشاغل سختی دارند و با مواد شیمیایی و مضری سرو کار دارند دستکش های ایمنی بسیار مهم هستند.

درست است که دستکش ها کمک شایانی به افراد کرده تا فعالیت های پر خطر خود را با اطمینان بیشتری انجام دهند اما با این  حال نباید اطمینان کامل را داشت و به  این فکر کرد که هر اتفاقی بیافتد دستکش از دست و انگشتان من محافظت میکند.

خیر اینگونه نیست و دستکش در شرایط و موقعیتی که آسیب بسیار شدید باشد تنها از شدت آن می کاهد. در این میان عواملی هستند که بر عملکرد دستکش های محافظ تاثیر بسیار زیاد یم یگذترند.

 

عوامل موثر بر عملکرد دستکش های محافظ عبارت اند از:

هرچه یک دستکش ایمنی با طراحی خاصتر و با رعایت درست استانداردها خصوصیات فیزیکی و شیمیایی درست شود بسیار مناسب است.

 

امیدواریم مطلب انتخاب دستکش ایمنی برای شما مطلب مفید و کاربردی ای بوده باشد در صورت داشتن سوال و یا نظری برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان ما شما را در اسرع وقت راهنمایی کنند.

برگشت به بالا