ویژگی لباس کار مناسب

ویژگی لباس کار مناسب

ویژگی لباس کار مناسب

لباس کار به لباسی گفته می شود که برای انجام کار استفاده می شود. بنابراین باید با دوام و مقاوم باشد.

این لباس ها ممکن است لازم باشد از موادی ساخته شوند که در برابر پارگی مقاوم باشند تا از پارگی یا ساییدگی در محل کار در امان بماند این مسائل جزئی از ویژگی لباس کار مناسب می باشد که باید به آن دقت زیادی داشت .

در صنایعی که لباس کار باید توسط کارمندان پوشیده شود، تهیه لباس کار وظیفه کارفرما است و به طور معمول آرم شرکت را نیز بر روی خود دارد. از دیگر کاربردهای لباس کار ایجاد نظم و متحدالشکل شدن نیرو‌های کار است. لباس کار می‌تواند نوع فعالیت و سمت افراد شاغل در یک واحد را مشخص کند.

مواد لباس کار تحت آزمایشات زیادی برای مقاومت ، شستشو، سایش ، پارگی، تعریق و نیروی کششی قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که می تواند در مقابل کارهای روزمره فرد مقاومت کند.

پوشیدن لباس کار (safety clothes) علاوه بر موارد یاد شده جنبه تبلیغاتی داشته و پرستیژ یک کارخانه یا محل کار را افزایش می دهد.

اما لباس کار دارای یکسری استانداردها است که باید در تهیه آنها به این موارد توجه نمایید.

پارچه مناسب برای لباس کار

به طور کلی پارچه هم جزئی از ویژگی لباس کار مناسب می باشد که لباس کار غیر از داشتن دوام و محافظت در برابر عوامل بیرونی، نیازی به هیچگونه ویژگی محافظتی دیگری ندارد.

با این حال، بسته به اینکه کارکنان صنعت در چه کاری مشغول هستند یا اینکه با چه خطراتی سرو کار دارند،  ممکن است نیاز به لباس  PPE داشته باشند.

این لباس‌ها جزو تجهیزات ایمنی به حساب می‌آیند و فرد در برابر عوامل خطرزا مانند آتش سوزی، برق گرفتگی، مواد شیمیایی و تجهیزات و دستگاه‌های پر خطر محافظت می‌کنند.

لباس کار معمولاً از موادی مانند پنبه، پلی استر و پارچه های مخلوط ساخته می‌شود. این مواد بادوام و مقرون به صرفه بوده و به خوبی شستشو می‌شوند و برای ماندگاری طولانی مدت طراحی شده‌اند.

ترکیب این مواد با توجه به محیط کار متفاوت است. مثلا در مواردی که کارگر با مواد اشتعال زا در ارتباط است، لازم است که لباس ۹۰ تا ۱۰۰ درصد از پنبه تهیه شده باشد.

آرم و علائم لباس کار

آرم و علائم لباس کار براساس استاندارد HSE به شرح زیر است:

لباس کار یکسره دوبنده

لباس کار از اقلام متعددی تشکیل شده است. از چکمه و کت گرفته تا تیشرت، شرکت ها موظفند برای جلوگیری از بروز هرگونه صدمه در محل کار، کارمندان خود را ملزم به پوشیدن لباس محافظ کنند. یکی دیگر از کالاهای اساسی لباس کار، شلوار و یا پیراهن رسمی یا تی شرت برای محافظت از بالاتنه است.

 بعضی از لباس‌ها بسته به نقش یا محیط کار ممکن است شامل یک ژاکت محافظ یا بلند باشد.

یک نوع از لباس کار انواع دو بنده است که علاوه بر پاها، بخش سینه را هم پوشش می دهد و دو بند آن بر روی شانه‌ها قرار می‌گیرد. در نتیجه دست‌ها آزادی حرکت بیشتری دارند.

این مدل به دلیل داشتن بند‌های قابل تنظیم و کمر کشی معمولا برای افراد با سایز‌های مختلف به کار می‌رود.

در حالی که شرکت ها از نظر نیاز به پوشیدن کارکنان خود متفاوت هستند، اما تنظیمات کلی لباس کار معمولاً یکسان است. البنه این لباس‌ها از نظر مواد استفاده شده و مارک تجاری متفاوت خواهد بود.

امیدواریم مطلب ویژگی لباس کار مناسب برای شما مطلب مفید و کاربردی ای بوده باشد در صورت داشتن سوال و یا نظری برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان ما شما را در اسرع وقت راهنمایی کنند.

دیدگاه شما

برگشت به بالا